Pozvánky

12. ročník Svátků řemesel a krásy ušlechtilých koní
V sobotu 8. a v neděli 9. června se uskuteční v Panské zahradě v Kunštátu 12. ročník Svátků řemesel a krásy ušlechtilých koní, jenž pořádá spolek Řemesla v Kunštátě na téma „Hon a lov".
Celá akce je otevřena velkému počtu návštěvníků, zejména rodinám s dětmi.
V sobotu ve 14 hodin a v neděli ve 13 hodin přivítáte krále Jiřího z Kunštátu a Poděbrad a proběhne velkolepá show na koních. Těšit se můžete na drezurní show, show laso a bič, tanec s Fríským koněm, školu neposlušných poníků, westernové koniny, rytířský turnaj a volné létání dravých ptáků.
Pro nejmenší návštěvníky je připraven historický dřevěný kolotoč, historická střelnice, dětské dílničky, výstava drobného zvířectva, jízda na ponících a králičí hop. Nebudou chybět projížďky na lodičkách, můžete si nechat upéct chleba v historické cihlové peci, ochutnat trdelníky, frgály a placky z pece.
Na sobotní večer je připravené vystoupení trubačů zámku Holešov, kteří vystoupí se s programem „Kořeny lovecké hudby a mysliveckých tradic".
Po skončení vystoupení vás čeká netradiční podívaná - „Magická noční show s koňmi".
Na neděli je připravena ukázka koňských spřežení, historických kočárů, historické techniky a starých strojů poháněných parní lokomobilou.
Jedinečná možnost shlédnout pod širým nebem lidová i umělecká řemesla a přehlídku krásy ušlechtilých koní proběhne v sobotu od 10 - 22 hodin a v neděli od 10 - 18 hodin.

Dny pohádek a noci běsů na hradě Svojanov
Správa hradu Svojanov ve spolupráci s letohradským spolkem Honorata připravila na letošní sezonu pro výletníky zpestření - Dny pohádek a noci běsů.
Pro rodiny s malými dětmi jsou na hradě Svojanov nachystané speciální prohlídky hradu s pohádkovými postavami, a to na sobotu7.června a neděli 8.června od 9.30 do 16 hodin.
V různých částech památky, uvnitř i venku, se odehrají scény ze známých českých pohádek. Návštěvníci tak potkají princezny, krále, Jiříka a Zlatovlásku, čerta s Káčou a mnohé další. Setkání s pohádkovými postavami budou interaktivní, účastníci prohlídek budou vtaženi do děje.
Na páteční a sobotní večer se mohou těšit ti, kteří mají pro strach uděláno. Hradem se budou totiž prohánět strašidelné stvůry.
V 19 hodin se na stezku odvahy vydají první odvážlivci na které budou čekat skřeti, čerti, zombie, upíři a další strach nahánějící postavy. Jedno je jisté. Tyto bytosti rozhodně nenechají návštěvníky nočního hradu bez povšimnutí. Noci běsů nejsou vhodné pro malé děti. Je na zvážení dospělých, jestli je na strašidelný výlet vezmou s sebou.
V prostorách hradu doprovodí návštěvníky průvodci, venkovní dobrodružství už bude pouze na výletnících.
Procházky s pohádkami budou vycházet v půlhodinových intervalech s tím, že poslední začne v 16 hodin. Výpravy za nočními příšerami jsou naplánované po patnácti minutách.

 

Laterna magika -Dekonstrukce a aktualizace
V rámci muzejní noci si 18.5. od 18-24hodin můžete v Domu umění v Brně poslechnout komentovanou prohlídku s architektem výstavy Zbyňkem Baladránem „Laterna magika -Dekonstrukce a aktualizace."
Československý vynález, který slavil obrovský úspěch na bruselském Expu v roce 1958. Projekt, který spojil významné umělecké osobnosti své doby v čele s Alfrédem Radokem a Josefem Svobodou. Multimédium, komponovaná estráda i politikum. Výstava v brněnském Domě umění chce nahlédnout do jednotlivých vrstev Laterny magiky a prostřednictvím dekonstrukce tento fenomén aktualizovat pro dnešní publikum.
Návštěvníci brněnského Domu umění budou moci do Laterny magiky skutečně vstoupit, zažít a pochopit podstatu multimediálního představení, seznámit se s principy koláže, filmových triků, fungování polyekranů a splitscreenů, užívané například v reklamě, dokumentárním filmu či videoartu. Vystavené „obrazy" budou však rámovány i ryze současnými uměleckými projekty, které využívají obdobné principy zobrazování. Tyto nové projekty jsou připraveny ve spolupráci s Institutem intermédií při ČVUT, pro výstavu vznikne virtuální realita a bude představena práce na programu pro detekci pohybu. Zapojí se i současní umělci a umělkyně ,například Zbyněk Baladrán, Jiří Žák, Michal Kindernay, Markéta Kuttnerová a Jozef Mrva. Výstavě předcházel čtyřletý výzkum, díky němuž bude zvěřejněn unikátní, dosud nepublikovaný vizuální materiál.
V Domě umění můžete výstavu navštívit do 28. července 2019.

Ukradená divočina
Brněnská ZOO připravila výstavu na Radnické 6 v Brně s názvem „Ukradená divočina," jejímž cílem je upozornit na to, že odpovědnost za ohrožené druhy fauny a flóry může mít každý z nás. První komplexní kampaň v České republice poodkrývá přehlížená fakta o ilegálním obchodu se zvířaty.
Ilegální obchod se zvířaty a jejich částmi je jednou z nejzávažnějších příčin ohrožení divokých zvířat. Výstava v Radnické 6 sugestivně ukazuje, proč není vhodné přivézt si z dovolené šálu shastoosh, co je za tradiční asijskou medicínou, jakým pokrmům je lepší se vyhnout, ale také to, jaké suvenýry si z exotických destinací nedovážet, pokud jste milovníci flory a fauny.
Při vybírání nejrůznějších spon, přívěsků nebo jiných šperků nemusí turisty napadnout, že jsou vyrobené z kostí ohrožených zvířat. Mnohé hřebeny a obroučky brýlí jsou ze želvoviny nebo slonoviny. Také nevíte, že na ozdobné peří v indiánské čelence je potřeba vývozní povolení.
Právě to jsou případy, kterým se věnuje část expozice věnovaná Úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Ta se soustřeďuje na ochranu ohrožených druhů živočichů a rostlin před hrozbou vyhubení v přírodě z důvodu nadměrného využívání pro komerční účely.
Další části výstavy jsou exponáty z přírodovědných oddělení ze zámku v Budišově na Třebíčsku, které na výstavu zapůjčilo Moravské zemské muzeum. K vidění je levhart, kajman, kareta, leguán a papoušci.
Výstava potrvá do konce července. Veřejnosti je přístupná od úterý do neděle, a to od 10 do 18 hodin.

 

Festival Meeting Brno 2019
Čtvrtý ročník festivalu přinese do Brna pestrou skladbu diskusních fór
a kulturních akcí.
Meeting Brno 2019 odstartuje 29. května vernisáží audiovizuální výstavy Brno osvobozené!?, připravené ve spolupráci s Pamětí národa jako příspěvek ke třicátému výročí pádu komunistického režimu. Unikátní expozice, která nesoudí a nehodnotí, ale nechává hovořit svědky klíčových událostí 20. století, je hlavním projektem letošního festivalu. Velmi netradiční a pro veřejnost atraktivní je její umístění do podzemního prostoru poblíž pomníku Rudoarmějce na Moravském náměstí. Součástí bude také festivalová open- air kavárna.
Festivalové dění nabízí různé programy pro všechny věkové kategorie a zajímavým způsobem zasahuje i do veřejného prostoru. Dění v ulicích a na náměstích dělá město městem a výstavní expozice se stávají novým a netradičním místem k setkávání.
Patronát nad letošním festivalem přijal Milan Uhde, jenž vystoupí jako host společně s Annou Šabatovou, Petrem Fialou a Karlem Schwarzenbergem
na jedné z klíčových festivalových debat, debatě věnované brněnskému disentu. Mluvit budou o pojetí svobody a o tom, co jsme vlastně před třiceti lety chtěli, zda to opravdu máme a co teď můžeme udělat pro svou budoucnost. Tématu naší odpovědnosti ve svobodném státě se zúčastní i velvyslanec při NATO Jiří Šedivý a plzeňský biskup Tomáš Holub.
Ve čtvrtek 30. května bude uvedena premiéra představení Divadla Feste,
Václav Havel: Anatomie nenávisti. Soubor vedený Jiřím Honzírkem obohatí letošní festivalový rezident, polský herec Marcin Zarzeczny. Kulisami se hercům stane prostor Římského náměstí.
Ve veřejném prostoru proběhne i taneční představení reflektující tragické brněnské události z 21. srpna roku 1969.
V rámci festivalu uvede letní kino cyklus autorských čtení spisovatelů ze zemí bývalého východního bloku. Hostem bude například maďarský spisovatel Viktor Horváth a česká autorka Petra Hůlová.
V sobotu 1. 6. se spolu s německými hosty a širokou veřejností vydáte na Pouť smíření.
Festivalu se letos aktivně zúčastní také Daniel Löw Beer, potomek významné brněnské rodiny. Představí svůj projekt obnovy areálu v nedalekém Brněnci, kde by měl vzniknout památník holocaustu a Oskara Schindlera.
Festival Meeting Brno 2019 proběhne od 29.května do 9.června.

 

(c) 2007 Saša Sandras & Don. Počet návštěv: 1566653, tato sekce: 19584. Webdesign Michal Škrabálek