Pozvánky

Výstava betlémů a dioráma
V Letohrádku Mitrovských v Brně probíhá do 12.1. 2020 výstava betlémů. Největším lákadlem je 250 členný ručně malovaný betlém z roku 1933 a kralický betlém. Jsou tu prezentovány i betlémy z Etiopie, Zanzibaru, Mexika a Malajsie. Děti zaujme betlém z igráčků. Návštěvníky pobaví nebo pozlobí hipsterský betlém z roku 2016 , kde si Josef mobilním telefonem pořizuje selfie a tři králové přijíždí do Betléma na segwayích.
Výstava asi 70 betlémů je doplněna o vánoční floristické dekorace a stromečky s dobovými i dnešními ozdobami.
Celoroční betlém (dioráma) od Ivany Langrové z Beskyd , který zhotovila z ovčího rouna má celkem 105 postaviček a zvířat v 25 scénách, které vypráví biblický příběh od narození po ukřižování Ježíše. Sedíte v tmavé místnosti, scény se postupně osvětlují a z mikrofonu zní příběh k dané scéně.
Na otázky vám i vašim dětem odpoví příjemná průvodkyně.
Výstava je veřejnosti přístupná od úterý do neděle od 10 - 16 hodin. V období Vánoc je otevřeno 24.12. od 11 - 15, 30 hodin, 26.12. od 13 - 16, 30 hodin . Na Silvestra a Nový rok je zavřeno.

Jeskyně Blanických rytířů- prohlídky 1.a 2.svátek vánoční, Silvestr, Nový rok
Jeskyně Blanických rytířů je unikátní dílo inspirované českou historií. Uměle vytvořená pískovcová jeskyně se nachází nedaleko města Kunštát, na kraji obce Rudka.
První nápad na vytvoření umělé jeskyně dostal kunštátský občan, řezník a vlastenec František Burian, poté co Stanislav Rolínek dokončil třináctimetrovou sochu Tomáše Garrigue Masaryka, slavnostně odhalenou 28.10.1928.
Druhé dílo - lev, byl vytvořen bezprostředně po odhalení sochy TGM. Lva ani pana prezidenta Rolínek na vlastní oči neviděl , předlohou se mu staly fotografie.
Jeskyně se začala hloubit v listopadu 1929.V jeskyni bylo vytvořeno 17 soch blanických rytířů, včetně sochy svatého Václava a soch tří legionářů. Část soch však musela být, stejně jako Masaryk, za okupace odstraněna. Největší rytíři jsou strážci svatováclavské koruny měřící přes tři metry. Stanislav Rolínek s prací spěchal, dobře věděl, že mu s postupující nemocí nezbývá mnoho času, zemřel v červenci roku 1931.
Jeskyně se nachází v oploceném areálu společně s kamennou Burianovou rozhlednou na kopci Milenka, zahradou smyslů i zbytky sochy TGM.
Okolí jeskyně je upraveno jako park ve kterém mladí sochaři v rámci mezinárodních sochařských sympozií vytvořili nové sochy a navázali tak na práci S.Rolínka. Svá díla do parku dodávají i keramici z blízkého okolí.
V areálu je vysazeno množství exotických dřevin, květin, bylin i ovocných stromů. Zahrada smyslů byla původně určena pro nevidomé, ale využívají ji všichni návštěvníci a své si zde najdou i děti. Vstup do areálu je možný i se psem.
Jeskyně blanických rytířů jsou otevřeny i v období svátků a to : 21.12., 22.12.,25.12.,26.12.,28.12.,29.12.,31.12.2019 a 1.1. 2020 vždy od 9 - 12 hodin a od 13 - 15 hodin s poslední prohlídkou ve 14, 30 hodin.

Komentovaná krmení na Štědrý den
Již tradičně proběhnou na Štědrý den v ZOO speciální komentovaná krmení a to v dárkovém balení. Zoo Brno bude otevřená od 9 do 14 hodin, poslední vstup je v 13hodin.


Silvestrovské jezero labutí
Jestliže je vaším přáním strávit krásný poslední večer v roce kulturně a s dobrou náladou, pak přijměte pozvání Baletu NdB na jeho divadelní oslavu konce roku s hudbou, tancem a zpěvem.
V Janáčkově divadle pro vás připravují silvestrovskou zábavu, jejímž divadelním hlavním chodem bude Silvestrovské jezero labutí - jemná parodie na nejslavnější balet na světě Labutí jezero, v choreografii a režii Markéty Pimek Habalové. V odlehčeném duchu, vážně i nevážně tak uvidíte zkrácenou a upravenou verzi „baletu baletů", kde vystoupí sólisté a členové souboru.
Pochopitelně se můžete těšit i na hudební program. K poslechu během večera vám bude hrát pianista a Petr Duchalík a před půlnocí vystoupí kapela Zuzana Santin & JK Group, která vám zahraje k poslechu i tanci ze světového rockového a popového repertoáru.
Nový rok pak můžete oslavit novoroční diskotékou na jevišti Janáčkova divadla, kde vám k tanci bude hrát již tradičně DJ Schafff.
Pro ty kdo si zakoupí vstupenku s konzumací, nabídneme kromě kulturních lahůdek také skvělé silvestrovské občerstvení - welcome drink, víno, pivo, nealko, v přestávkách programu drobné občerstvení a teplou večeři formou bufetu po hlavním programu. Společně si také připijeme na nový rok 2020 skleničkou sektu. To vše v ceně plného vstupného. Mimo cenu vstu¬penky pak můžete na baru, který pro vás bude otevřen po celou dobu oslav, uspokojit své případné další chutě.
V rámci večera nebude chybět ani originální tombola s hlavní cenou dvou letenek do libovolné destinace v Evropě.

Maxipes Fík
KD Rubín, Makovského náměstí 3, Brno, uvádí v neděli 19.1. v 16 hodin divadelní představení Divadla Krapet „Maxipes Fík."
Aja chtěla psa, tatínek jí ho koupil. A tak to všechno začalo. Z malého pejska vyrostl velký pes Fík a z malého dobrodružství začalo velké. A že je to pes neobyčejný? No který pes se dostane až do školy, kde se naučí psát a počítat? Nebo dojde páníčkovi pro pivo, dostane angažmá v cirkusu? Viděli jste někdy psa, který řídí auto?
Dokonce se vydá do světa skoro až na kraj světa a objeví spoustu věcí a potká spoustu lidí a má po celém světě kamarády, protože s Fíkem zažije každý moc legrace. Ale jak se říká všude dobře doma nejlíp. Moc rád se vrátí domů a zdají se mu velice divoké psí sny, dokonce i o Vánocích.
Představení trvá cca 60 minut bez přestávky.
Činohra spojená s loutkou vhodná pro děti od 3 let.

Monument
Do roku 2020 vstoupí soubor opery s další světovou premiérou díla napsaného přímo pro něj. Monument je dílem vynikajícího českého režiséra Davida Radoka, jenž se zde poprvé stal i libretistou, a skladatele a dirigenta Marko Ivanoviće. Inspiraci našli v životním osudu sochaře Otakara Švece, který byl politickou mocí přinucen s řadou dalších umělců, aby se zúčastnil soutěže na vytvoření pomníku J. V. Stalina. Ani snaha vyřešit situaci návrhem nerealizovatelného monumentu nezabránila Švecově vítězství v soutěži a ten si pak krátce před odhalením dokončeného pomníku vzal život.
David Radok a Marko Ivanović vytvořili nadčasové dílo o morálních a uměleckých dilematech, protože k čemu je umění, není-li při něm čistého svědomí?
Dirigent: Marko Ivanović
Premiéra opery „Monument" proběhne 7. února 2020 v Janáčkově divadle.

 

Martin Čičvák: ##T#€£#%#
Herečka Tereza Groszmannová vede pestrý život a nebojí se o něm veřejně hovořit. Stejně tak se neobává sdělovat soukromé postřehy o dění v Brně a to nejen ze zákulisí divadel, ale i jednoho významného sportovního klubu. V důsledku svého pozorování se rozhodne napravit nespravedlnost světa, a protože je žena činu, hodlá vykonat něco, co povede k obecnému blahu. Pro svůj bohulibý čin však potřebuje neprůstřelné alibi, které jí mají dodat diváci v sále. Jenomže! Nepotřebuje příliš mnoho svědků, protože „věc" je tajná a trochu nebezpečná. Z toho důvodu zvolila pro svůj stand-up název, který je natolik nesrozumitelný, že se „určitě" dobře neprodá.
Autorem nezvyklého monodramatu je režisér Martin Čičvák. Napsal ho přímo pro Terezu Groszmannovou, energickou komediální herečku, které je možné svěřit důležitý úkol. Naučit diváky „střílet" - nekorektně a přesně do všemožných společenských a politických témat.
Upozorňujeme diváky, že je v představení využita hlasitá střelba!
Premiéra proběhla v červnu 2019 v divadle Reduta.
Nejbližší představení v Divadle Reduta:  8.1. a 12.2. 2020 od 19 - 20, 20 hodin.

Kytice - Pražský komorní balet
12. ledna 2020 v 19 hodin v Mahenově divadle uvede pražský komorní balet svou nejnovější produkci Kytice, která vyvolává nadšené ohlasy diváků. Choreograf Petr Zuska se nechal inspirovat Erbenovými baladami a spolu s hudebním skladatelem Ondřejem Brouskem vytvořil dílo oslovující publikum i odbornou kritiku. Nenechte si ujít nejnovější Zuskův balet v interpretaci PKB!
Erbenova sbírka veršovaných balad Kytice patří k pokladům české poezie a literatury. Je to souhrn obrazů a příběhů, které jsou povětšinou prodchnuty náladami a situacemi lyrickými, melancholickými, ale i temnými a děsivými. Přestože nám nemálo z balad ve svém konci nabízí jen tratoliště krve a slz, pocit z díla jako celku je přece jen trochu jiný. Jakýsi odraz ode dna, kdy tušíme, že po noci přijde zase den, žal bude vystřídán radostí a že smrt a zánik jsou neodmyslitelným podhoubím pro život nový. A přeneseme-li se konkrétněji ke struktuře jednotlivých balad, nemůžeme rovněž nevnímat jistou archetypální trojici : Vina - Trest - Vykoupení.
Zuzkovo nové taneční divadlo se opírá především o symboliku výše zmíněného. Je inspirováno deseti konkrétními básněmi sbírky, nepůjde však o jejich divadelní převyprávění. Někdy se jedná jen o malou „esenci", jindy zase o drobnou „úpravu" dotyčné dějové linie, za účelem vzájemného prolínání a symbolických návazností mezi baladami.

Růžový kavalír
Růžový kavalír Richarda Strausse je komickou operou opletenou rytmy vídeňského valčíku. Zařazení mezi komické opery může být zavádějící, protože se v libretu Straussova dvorního spolupracovníka Hugo von Hofmannsthala volně inspirovaného díly pánů Louvet de Couvrai a Molièra skrývá mnohem víc než jen komická zápletka o křupanském baronovi Ochsovi, který si chce vzít mladou, bohatou dívku. Plány mu překazí fakt, že se ona vyvolená Sophie zamiluje do Octaviána, jenž jí jen baronovým jménem předává ceremoniální stříbrnou růži.
Propletenec sociálních vrstev vídeňské společnosti poloviny 18. století je sice zdrojem řady humorných situací, ale především skrze postavu stárnoucí maršálky vložili oba autoři do díla i témata již méně komická, ale o to více lidská, jako je touha po mládí, strach ze stárnutí, nevěra, nezištnost v lásce.
Hudební nastudování : Robert Kružík, režie: Jiří Heřman, dramaturgie: Patricie Částková.
Nastudováno v německém originále s českými a anglickými titulky
Premiéra proběhne 29. listopadu 2019 v Janáčkově divadle.
Nejbližší představení : 29.12. 2019 v 18 hodin, 26.1. 2020 v 17 hodin a 2.2. v 17 hodin.

Lucerna
Každá generace se ke klasice „Lucerna" vrací a znovu po svém vypráví příběh mlynáře Libora. Po více než 20 letech od inscenace Zbyňka Srby nadešel čas pozvat vás opět do Mahenova divadla na kouzelný rodinný příběh Aloise Jiráska, který je zároveň startem nového kmenového režiséra Mahenovy činohry, Štěpána Pácla. Dramaturgie : Milan Šotek.
Jak dílo ztvární na prknech Mahenova divadla se dovíte při premiéře 13.prosince 2019 v 19 hodin .
Další představení : 14.12. 2019 v 19 hodin, 17.12. v 18 hodin, 18.12. v 10 a 19 hodin, 28. a 31.12. v 17 hodin, 6.1. 2020 v 19 hodin, 7.1. v 17 hodin, 18. 1. ve 14 a 19 hodin, 24.1. v 19 hodin.

Like Shakespeare
Druhým divadelní projektem společnosti Stageartcz a Divadla Bolka Polívky je divadelní hra „Like Shakespeare," kterou napsal Pavel Trtílek.
V Divadle Bolka Polívky v Brně ji můžete zhlédnout 17.a 19.12. 2019 v 10 hodin a 9.1. 2020. 
V této hře se ponoříte do doby alžbětinského divadla renesanční Anglie. Středobodem celé hry bude jeden z nejvýznamnějších dramatiků světového divadla William Shakespeare. Diváci se prostřednictvím vyprávění samotného Shakespeara dozví mnohé o jeho soukromém životě, o pozadí vzniku jeho nejslavnějších divadelních her, ale i o životě v době renesanční Anglie.
Ve hře se objeví i Shakespearova herecká skupina, jejímž prostřednictvím bude divákům předveden průřez Shakespearovým dílem. Setkáme se například s Richardem III., s Hamletem, s Jagem s Kateřinou ze Zkrocení zlé ženy a s mnoha dalšími divadelními postavami tohoto světového dramatika v překladu Jiřího Joska.
Představení chce poutavým a atraktivním způsobem přiblížit hlavně mladé generaci tohoto velikána světového divadla, poukázat na to, že není třeba se obávat tzv. velké klasiky a divadelními prostředky demonstrovat nesmírnou nadčasovost a aktuálnost díla Williama Shakespeara. Tak to také žáci a studenti, kteří hru viděli, vnímají.
Režie: Petr Halberstadt, dramaturgie : Pavel Trtílek.
Hudební výběr: DJ Marek Tůma. Videoprojekce: DEECEE.
Délka představení: 90 minut bez přestávky.

 

Mirandolína
Mirandolína je majitelkou hostince, jejž přes všechnu jeho počestnost vyhledávají hlavně muži, neboť by se rádi zabydleli nejen v jeho pokojích, ale i v srdci paní hostinské. Mirandolína je si své přitažlivosti vědoma stejně dobře jako toho, že čím déle bude pány udržovat v naději, tím více v jejím hostinci projedí a propijí.
Jednoho dne se v hostinci objeví mizogynní pan hrabě, kterého šarm paní hostinské nechá zcela chladným. Mirandolína, uražena ve své pýše, to tak nemíní nechat, aniž ještě tuší, že chystanou výchovnou lekci udělí především sama sobě.
Mirandolína je jedna z vrcholných komedií Carla Goldoniho. Ryze hereckou komedii nazkouší režisér Peter Gábor.
Nejbližší  představení :  11.12. 2019 v 19 hodin a 12.1. 2020 v 19 hodin.

 

(c) 2007 Saša Sandras & Don. Počet návštěv: 1650787, tato sekce: 19996. Webdesign Michal Škrabálek