Pozvánky

100.let baletu NdB
Národní divadlo Brno při příležitosti 100.výročí své existence na mapě Evropy pořádá v neděli 25.ledna 2020 od 19 hodin v Janáčkově divadle exkluzivní koncertní galaprogram s účastí tanečních hvězd evropského a světového renomé z nejvýznamnějších evropských baletních souborů.
Uvidíte baletní hvězdy z Moskvy, Londýna,Petrohradu,Vídně, Amsterdamu,Madridu. Nebudou chybět ani sólisté z národních divadel z Prahy, Bratislavy a Brna. Účinkující vystoupí v klasických pas de deux a současných choreografiích.
Za sto let svého trvání prošel balet pod vedením výrazných uměleckých šéfů i provizorních vedoucích, slavnými obdobími i obdobími stagnace. Vývoj a významné interpretační i choreografické osobnosti přiblíží výstava ve foyer Janáčkova divadla.

 

Jeskyně Blanických rytířů
Jeskyně Blanických rytířů je unikátní dílo inspirované českou historií. Uměle vytvořená pískovcová jeskyně se nachází nedaleko města Kunštát, na kraji obce Rudka.
První nápad na vytvoření umělé jeskyně dostal kunštátský občan, řezník a vlastenec František Burian, poté co Stanislav Rolínek dokončil třináctimetrovou sochu Tomáše Garrigue Masaryka, slavnostně odhalenou 28.10.1928.
Druhé dílo - lev, byl vytvořen bezprostředně po odhalení sochy TGM. Lva ani pana prezidenta Rolínek na vlastní oči neviděl , předlohou se mu staly fotografie.
Jeskyně se začala hloubit v listopadu 1929.V jeskyni bylo vytvořeno 17 soch blanických rytířů, včetně sochy svatého Václava a soch tří legionářů. Část soch však musela být, stejně jako Masaryk, za okupace odstraněna. Největší rytíři jsou strážci svatováclavské koruny měřící přes tři metry. Stanislav Rolínek s prací spěchal, dobře věděl, že mu s postupující nemocí nezbývá mnoho času, zemřel v červenci roku 1931.
Jeskyně se nachází v oploceném areálu společně s kamennou Burianovou rozhlednou na kopci Milenka, zahradou smyslů i zbytky sochy TGM.
Okolí jeskyně je upraveno jako park ve kterém mladí sochaři v rámci mezinárodních sochařských sympozií vytvořili nové sochy a navázali tak na práci S.Rolínka. Svá díla do parku dodávají i keramici z blízkého okolí.
V areálu je vysazeno množství exotických dřevin, květin, bylin i ovocných stromů. Zahrada smyslů byla původně určena pro nevidomé, ale využívají ji všichni návštěvníci a své si zde najdou i děti. Vstup do areálu je možný i se psem.

Od ledna do března jsou jeskyně otevřené pouze v sobotu, neděli a o svátcích od 9 - 12 hodin a od 13 - 15 hodin.

 

Maxipes Fík
KD Rubín, Makovského náměstí 3, Brno, uvádí v neděli 19.1. v 16 hodin divadelní představení Divadla Krapet „Maxipes Fík."
Aja chtěla psa, tatínek jí ho koupil. A tak to všechno začalo. Z malého pejska vyrostl velký pes Fík a z malého dobrodružství začalo velké. A že je to pes neobyčejný? No který pes se dostane až do školy, kde se naučí psát a počítat? Nebo dojde páníčkovi pro pivo, dostane angažmá v cirkusu? Viděli jste někdy psa, který řídí auto?
Dokonce se vydá do světa skoro až na kraj světa a objeví spoustu věcí a potká spoustu lidí a má po celém světě kamarády, protože s Fíkem zažije každý moc legrace. Ale jak se říká všude dobře doma nejlíp. Moc rád se vrátí domů a zdají se mu velice divoké psí sny, dokonce i o Vánocích.
Představení trvá cca 60 minut bez přestávky.
Činohra spojená s loutkou vhodná pro děti od 3 let.

Monument
Do roku 2020 vstoupí soubor opery s další světovou premiérou díla napsaného přímo pro něj. Monument je dílem vynikajícího českého režiséra Davida Radoka, jenž se zde poprvé stal i libretistou, a skladatele a dirigenta Marko Ivanoviće. Inspiraci našli v životním osudu sochaře Otakara Švece, který byl politickou mocí přinucen s řadou dalších umělců, aby se zúčastnil soutěže na vytvoření pomníku J. V. Stalina. Ani snaha vyřešit situaci návrhem nerealizovatelného monumentu nezabránila Švecově vítězství v soutěži a ten si pak krátce před odhalením dokončeného pomníku vzal život.
David Radok a Marko Ivanović vytvořili nadčasové dílo o morálních a uměleckých dilematech, protože k čemu je umění, není-li při něm čistého svědomí?
Dirigent: Marko Ivanović
Premiéra opery „Monument" proběhne 7. února 2020 v Janáčkově divadle.

 

Martin Čičvák: ##T#€£#%#
Herečka Tereza Groszmannová vede pestrý život a nebojí se o něm veřejně hovořit. Stejně tak se neobává sdělovat soukromé postřehy o dění v Brně a to nejen ze zákulisí divadel, ale i jednoho významného sportovního klubu. V důsledku svého pozorování se rozhodne napravit nespravedlnost světa, a protože je žena činu, hodlá vykonat něco, co povede k obecnému blahu. Pro svůj bohulibý čin však potřebuje neprůstřelné alibi, které jí mají dodat diváci v sále. Jenomže! Nepotřebuje příliš mnoho svědků, protože „věc" je tajná a trochu nebezpečná. Z toho důvodu zvolila pro svůj stand-up název, který je natolik nesrozumitelný, že se „určitě" dobře neprodá.
Autorem nezvyklého monodramatu je režisér Martin Čičvák. Napsal ho přímo pro Terezu Groszmannovou, energickou komediální herečku, které je možné svěřit důležitý úkol. Naučit diváky „střílet" - nekorektně a přesně do všemožných společenských a politických témat.
Upozorňujeme diváky, že je v představení využita hlasitá střelba!
Premiéra proběhla v červnu 2019 v divadle Reduta.
Nejbližší představení v Divadle Reduta: 12.2. 2020 od 19 - 20, 20 hodin.

 

Růžový kavalír
Růžový kavalír Richarda Strausse je komickou operou opletenou rytmy vídeňského valčíku. Zařazení mezi komické opery může být zavádějící, protože se v libretu Straussova dvorního spolupracovníka Hugo von Hofmannsthala volně inspirovaného díly pánů Louvet de Couvrai a Molièra skrývá mnohem víc než jen komická zápletka o křupanském baronovi Ochsovi, který si chce vzít mladou, bohatou dívku. Plány mu překazí fakt, že se ona vyvolená Sophie zamiluje do Octaviána, jenž jí jen baronovým jménem předává ceremoniální stříbrnou růži.
Propletenec sociálních vrstev vídeňské společnosti poloviny 18. století je sice zdrojem řady humorných situací, ale především skrze postavu stárnoucí maršálky vložili oba autoři do díla i témata již méně komická, ale o to více lidská, jako je touha po mládí, strach ze stárnutí, nevěra, nezištnost v lásce.
Hudební nastudování : Robert Kružík, režie: Jiří Heřman, dramaturgie: Patricie Částková.
Nastudováno v německém originále s českými a anglickými titulky
Premiéra proběhne 29. listopadu 2019 v Janáčkově divadle.
Nejbližší představení : 26.1. 2020 v 17 hodin a 2.2. v 17 hodin.

Lucerna
Každá generace se ke klasice „Lucerna" vrací a znovu po svém vypráví příběh mlynáře Libora. Po více než 20 letech od inscenace Zbyňka Srby nadešel čas pozvat vás opět do Mahenova divadla na kouzelný rodinný příběh Aloise Jiráska, který je zároveň startem nového kmenového režiséra Mahenovy činohry, Štěpána Pácla. Dramaturgie : Milan Šotek.
Jak dílo ztvární na prknech Mahenova divadla se dovíte při premiéře 13.prosince 2019 v 19 hodin .
Další představení :  18. 1. ve 14 a 19 hodin, 24.1. v 19 hodin.

 

Mirandolína
Mirandolína je majitelkou hostince, jejž přes všechnu jeho počestnost vyhledávají hlavně muži, neboť by se rádi zabydleli nejen v jeho pokojích, ale i v srdci paní hostinské. Mirandolína je si své přitažlivosti vědoma stejně dobře jako toho, že čím déle bude pány udržovat v naději, tím více v jejím hostinci projedí a propijí.
Jednoho dne se v hostinci objeví mizogynní pan hrabě, kterého šarm paní hostinské nechá zcela chladným. Mirandolína, uražena ve své pýše, to tak nemíní nechat, aniž ještě tuší, že chystanou výchovnou lekci udělí především sama sobě.
Mirandolína je jedna z vrcholných komedií Carla Goldoniho. Ryze hereckou komedii nazkouší režisér Peter Gábor.
Nejbližší  představení :  24.2.2020 v 19 hodin.

 

(c) 2007 Saša Sandras & Don. Počet návštěv: 1668066, tato sekce: 20073. Webdesign Michal Škrabálek